Letovky ve stínu

Srpnová hojnost šídel pestrých (Aeshna mixta) dává možnost k experimentům s expozicí, co všechno si fotograf může při letovkách dovolit. Šídla  pestrá jsou ideálním objektem, protože je jich dost a všude a ráda postojí ve vrtulníkové pozici. Často se to ovšem děje ve stínu, což je pro našince docela čelenž. Pokud se ovšem stinné letovky podaří, mám z nich radost často větší než ze slunečně klasiky, protože krom letovkové radosti se k tomu přidávají ty úžasné vážčí oči – bez odlesků, plně prokreslené.

Jinak tyhle fotky byly focené 300/4 + 1.4x TC, se clonou f/5,6 (níž to s TC nešlo), časem 1/640 a isem 400. Pak jsem stejně ještě musel v Lightroomu vytahovat expozici o +2 EV a hrát si s dynamickým rozsahem a jasem. Ale díky tomu, že to bylo hodně nablízko, nebylo třeba skoro vůbec řezat (jen jsem to trochu centroval) a proto i šum byl úplně v poho. Fotky snesou snadno 60 x 40  cm, a asi i dvojnásob.

 

6 Responses to “Letovky ve stínu”

 • Milan Jakubec:

  Musím s tebou souhlasit, že ve stínu jsou vizuálně lepší než klasicky na plném slunci. Ty doči vypadají úžasně plasticky. Takhle focené ve stínu jsem letovky ještě neviděl. Je to paráda !!

 • dragonflies.cz:

  díky, Milane!

 • No, nejen letovky vypadají ve stínu líp :-). Já nedám na nesvětlo dopustit, jen ty letovky mi nejdou ani ve světle :-D… Mixty tady u nás nějak nemůžu najít, modráci, grandisové a imperátoři zpravidla lítají jak šílení nebo daleko nad vodou. No, snad se napřesrok bude dařit o něco líp :-).

  • Ahoj Sváťo,
   to že nemáš kolem mixty je divný, teď bych řekl jsou všude, kam jsem přišel. Typicky okraje stojatých vod s rákosem/orobincem, kde se daj cvakat letovky, jinak se často potkávají i na lovu dál od vody (to ale létají výš – obvykle tak 2-5 m). Někdy jsou i v hejnech.

   tož dobré světlo (i nesvětlo) …

   Martin

   • Hoj, Martine .:-)
    Musím to své tvrzení trochu opravit, byl jsem před chvílí udělat průzkum u rybníčků ve Vestřevi u Hostinného a na dvě mixty jsem tam narazil. Mimo ně taky ještě na volně létající i šukající kordulky (odhad) a samečka modrého. Bohužel ( což bývá celkem klasika) jsem si nedal do cvakátka paměťovku, tak jsem ho táhnul zbytečně :-(. Každopádně tam vyrazím hnedle v sobotu ráno, snad bude štěstí přát :-).
    Dobré světlo i tobě 😉
    *S*

    • jj to se mi parkrát stalo, proto mívám v sezóně jednu CF jen tak po kapsách … Jinak ty šukající byly spíš metallica, páč na kordule už je dost pozdě, byť jsou (prý) výjimečně i do září, obvykle už končí koncem července.