Knihy pro vážkaře – Guidebooks / Field guides on Dragonflies etc.

Přehled knih, které se hodí českým či po Evropě jezdícím odonatalogům a fotografům vážek, bez nároků na úplnost, pochopitelně.

Nejlepší ceny zahraničních knih včetně poštovného do Česka hledejte (ideálně dle ISBN) na BookFinder.com.

 

001_Vazky_obalka_crVážky České republiky – příručka k určování našich druhů a jejich larev

Martin Waldhauser, Martin Černý 2014

ČSOP Vlašim, 180 stran

ISBN 978-80-87964-00-2

No na vlastní knihu recenzi asi psát nebudu, ale IMHO kdo koupí neprohloupí, nic lepšího do terénu na vážky v češtině v tuhle chvíli není :-). A narozdíl od Dijkstry tam máme i larvy. Možnosti nákupu najdete na Heurece, pražákům doporučuju e-shop Přírodovědci.cz, který provozuje moje Alma mater – tam je to za dobrou cenu s osobním vyzvednutím v centru, tj. bez poštovného. V kamenných prodejnách nás nabízí i Academia. Samozřejmě nejlepší cenu (ale k tomu poštovné, pokud se tam nestavíte) máte od vydavatele ČSOP Vlašim. Pokud toužíte po autorském věnování, můžete se stavit u mne ve Viničné 7 :-).

 

_________________________________________________________________________________________________________

 

Dijkstra - Dragonflies of EuropeField Guide to the Dragonflies of Britain and Europe

Klaas-Douwe B Dijkstra, Richard Lewington (ilustrátor) (2006)

British Wildlife, 320 stran

ISBN 0 9531399 4 8

 

V tuto chvíli – dle mého skromného názoru – nejlepší “field guide” na vážky pro Evropu (120 druhů) a přilehlé okolí (dalších 40). Excelentní barevné obrázky pana Lewingtona (fotky jen jako doprovod), vyvážený text, a (kde to jde) určovací znaky vhodné i do terénu, bez nutnosti vážky lapat. Každá čeleď a rod je uvedena charakteristickými znaky, každému druhu (krom těch zcela okrajově zaletujících) jsou věnovány dvě až čtyři stránky. Krom toho i hodně dalších zajímavých informací (nomenklatura, např.). Ovšem je to jen na imaga, určování larev/svleček tam nenajdete.

Jsa tak trochu sběratel všelijakých guide booků do přírody, tuto hodnotím (bez ohledu že se zabývá mou oblíbenou skupinou)  jako jeden z nejlepších určovacích průvodců, co jsem kdy v ruce držel.

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________________

titulkaFotogids Larvenhuidjes van Libellen

Christophe Brochard, Dick Groenendijk, Ewoud van der Ploeg a Tim Termaat.

KNNV Uitgeverij, 2012.

320 stran

ISBN 9789050114097

Na druhé místo v seznamu (který sice není míněn dle důležitosti té které knihy, ale ku pomoci to trochu slouží) řadím pro rok 2012 asi nejzásadnější odonatologické literární dílo pro náš region. Je jím fotografický guide & určovací klíč na exuvie, Fotogids Larvenhuidjes van Libellen, od kolektivu autorů Christophe Brochard, Dick Groenendijk, Ewoud van der Ploeg a Tim Termaat. Vydalo ji nakladatelství KNNV Uitgeverij, 2012, ISBN 9789050114097, a v předstihu mne na ní upozornil Martin Waldhauser, který do ní přispíval fotkami exuvií C. ornatum. Kniha – dle vlastní anotace – pokrývá severozápadní Evropu, ovšem český vážkař se nemusí bát, že by tu nenašel naše “hnízídící” druhy. Jsou tu, snad až na C. heros a Somatochlora meridionalis, všechny, a ještě nějaké západní (a severní) navíc, celkem jich je v knize 84. Kniha začíná obecnou částí s velmi podrobným popisem morfologických detailů exuvií, na nichž je systematická část knihy založena.  Pak následuje dichotomický klíč velmi pečlivě dokumentovaný mikrofotkami příslušných znaků, a druhé dvě třetiny knihy jsou pak věnovány popisu jednotlivých druhů. Každý má vyhrazen jednu dvoustranu: na levé je popis a informace k určování, s dokumentačními fotkami jak dospělce (nevím, jestli úmyslně, ale autoři zdá se preferovali samice), tak obvyklého habitatu larev s vyznačenými typickými místy  nálezů exuvií. Ve spodní třetině strány pak (mikro)fotografie celkového habitu exuvie zespodu, svchu a z boku, plus fotka v životní velikosti (= měřítku 1 : 1). Na pravé straně pak ve velkém měřítku mikrofotky se šipkami ukazujícími na rozhodující znaky. Systematická část je pak uzavřena fotografickým přehledem variability exuvií v rámci jednotlivých druhů a fotkami živých larev, ty jsou pravda hodně malé, ale o nich kniha není. Kniha (o 320 stranách) je v pevné vazbě, na kvalitním papíře, všechny fotky jsou plnobarevné a po technické stránce prezicní.

Jak jsou jednotlivé prezentované znaky hodnověrné, nedokážu posoudit, neb nejsem vůbec žádný exuviový specialista, ale kniha působí zpracováním velmi profesionálně, rozhodně nejlépe ze všech exuviových  příruček, co mi prošly rukama. Prezentované znaky jsou často mikroanatomické či mikromorfologické, takže při terénním určování některé z nich moc použitelné nebudou (pokud tedy do terénu nevozíme v batůžku binokulární lupu), ale to není nedostatek knihy, to je problém vážek, které to tak holt mají.

Jediná vada na kráse celého díla je pro našince skutečnost, že je psána v holandštině. Trochu to nechápu, neb jazyková vybavenost Nizozemců je příkladná a anglickou verzi by jistě zvládli jak autoři, tak i čtenářstvo, které by naopak mohlo být mnohonásobně početnější. Takže nezbude než si dovnitř vložit papírek s překladem nejfrekventovanějších termínů, ale i bez něj – díky skvěle a bohaté fotodokumentaci  – má kniha cenu nejen pro Nizozemce, ale i pro cizozemce.

K mání je za 49,95 EUR třeba zde, včetně poštovného do ČR  mně přišla na cca 58 EUR.

Přidávám pár vzorových obrázků, abyste si mohli udělat představu o vizuální podobě:

____________________________________________________________________________________________________________

fotogids larven 00Fotogids Larven van Libellen

Christophe Brochard, Ewoud van der Ploeg

KNNV Uitgeverij, 2014.

ISBN 9789050114868, 240 stran

Mladší sestra výše zmíněné knihy, tentokrát věnovaná živým larvám. Pojetí je bohužel oproti “vymakané” příručce na exuvie trochu ochuzené, bez klíče a bez popisků u obrázků (jen číselné odkazy do holandsky psaného textu). Kvalita makrofotek i tisku je však na stejně vysoké úrovni, nakonec podle šipek v obrázcích se dá orientovat velmi dobře, takže příručka je pro kohokoliv s ambicemi určovat larvy vážek neopominutelnou položkou do determinační knihovničky. Z našich druhů chybějí opět jen dva s panonským/balkánským výskytem, tj. páskovec velký (C. heros) a lesklice jižní (S. meridionalis).

 

____________________________________________________________________________________________________________

Vážky České Republiky

Aleš Dolný , Dan Bárta, Martin Waldhauser, Otakar Holuša, Lubomír HJanel a Robert Lízner

ČSOP Vlašim 2008
Publikace má 672 stran, rozměr je 245×285 mm, je v ní shromážděno přes 75 000 nálezových dat z celého území, které umožňují významně upřesnit poznatky o biologii a ekologogických nárocích jednotlivých druhů. Obsahuje unikátní fotografický soubor všech druhů našich vážek.

V roce 2008 vydal Český svaz ochránců přírody Vlašim. 1840,-Kč (neziskové organizace mají slevu na 1 ks). Hmotnost knihy je 3, 80 Kg.

“Matka” všech vážčích knih (tedy v českém jazyce) – nejúplnější dílo pro českou odonatofaunu včetně atlasu rozšíření. Velmi rozsáhlý úvod pojednává jak o obecných charakteristikách vážek a jejich ekologických a biotopových nárocích, tak se důkladně věnuje i metodice rozboru dat pro atlas rozšíření. V systematické části jsou vážky řazeny klasicky, od motýlic a šidélek až k sympetrům a leucorrhiniím, na konci je pak pár druhů u nás sice nezaznamenaných, ale pro blízkost takřka příhraničního výskytu potenciálních. Každý druh má pro sebe vyhrazeny obvykle 2 dvoustrany (někdy i více), s bohatým obrazovým doprovodem.  Krom dokumentačních fotografií je velmi důležitou součástí popisu i fotografické zobrazení vážek technikou digitálního scanu živých jedinců.  To je velmi technicky velmi vydařené.  A jelikož je u každého druhu k vidění jak pohled svrchu, tak i z boku, oboje pro samce i samici, jsou tyto scany velmi kvalitní determinační pomůckou.  Jen lituji, že v knize nejosu obrazově pojednány larvy a exuvie – ale aspoň něco zbývá i do budoucna, ono by v případě jejich zahrnutí už knihu asi nešlo ani uzvednout. Z čehož též vyplývá, že v žádném případě nenahrazuje terénní klíč či určovacího průvodce, dobrovolníků, kteří si naloží do batůžku 4 kila křídového papíru, které pak budou válet v blátě u rybníka, asi moc nebude. Nicméně tahle kniha je “the must” do police či na pracovní stůl každého českého zájemce o vážky, bez ní nemá smysl (odonatologicky) žít. A to nejen proto, že i já v ní mám pár svých fotek-letovek :-).

____________________________________________________________________________________________________________

taschenlexiconTaschenlexikon der Libellen Europas: Alle Arten von den Azoren bis zum Ural im Porträt

Hansruedi Wildermuth, Andreas Martens

Quelle & Meyer, 2014, 842 stran

ISBN:978-3494015583

Jeden z nejkompletnějších přehledů vážek Evropy, od renomovaných autorů, světově uznávaných odonatologů. Kniha, ač se opravdu snaží o malý formát a má to i v názvu, díky tloušťce více než 800 stran kapesních rozměrů opravdu není, ale do batohu se vejde snadno. Ovšem i přes malou velikost není primárně určena do terénu; opravdu se jedná o lexikon, nikoliv o určovacího či terénního průvodce. Těžištěm knihy je obsáhlá textová část, kde jsou pro každý druh na několika stranách podány (pokud mohu soudit) vyčerpávající informace o biologii, ekologii a rozšíření imág i larev. Tady se autorům podařilo zhodnotit své letité zkušenosti a vzniklo tak dílo, které z hlediska objemu informací k druhům jednoho světadílu steží najde srovnatelného soupeře. Zaujetí textovou formou je v některých detailech bohužel až příliš velké, autoři například vynechali mapky rozšíření a areály jednotlivých druhů jsou popsány jen slovem. Pokud zůstanu na kritické notě, tak snad už jediným dalším nedostatkem je odfláklá práce grafického editora, který dopustil ořezání některých fotek “až do vážky”. Fotky jsou ovšem pojaty ilustračně (byť často zobrazují krom imág i larvy a biotopy), takže zásadní škodu tenhle šlendrián nenapáchal – nakonec týká se jen pár fotek.

Kniha je tedy cenná primárně pro čtenáře vládnoucí němčinou, dle mého názoru je ovšem natolik informačně výjimečná, že by mohla zaujmout i nějakého překladatele, aspoň do angličtiny. Sehnat se dá standardně za nějakých 30 EUR (bez poštovného), ale možná se da najít i lepší cena.

____________________________________________________________________________________________________________

The Dragonflies of Europe

Askew RR

2002 – 2nd edition

Harley Books, 308 stran.

ISBN-10: 0946589755

Před “Dijkstrou” klasika pro evropské vážky, nyní ovšem trochu ve stínu výše jmenované. Pojetí je klasičtějšíi, znaky na určování jsou vesměs “pro lupu”, a i v revidovaném vydání (2002) jsou notně zastaralé mapy rozšíření, navíc s Evropou členěnou ještě postaru, z dob před rozpadem východního bloku. Na druhou stranu jsou tam autorovo vlastnoruční kolorované pérovky, které mají krom odborné preciznosti i své kouzlo a není špatné je při problémech konzultovat. Dalším pozitivem je i začlěnění klíče pro larvy, respektive exuvie.
____________________________________________________________________________________________________________ 

Der Kosmos-Libellen-Fürher

Bellmann H. 2007Franckh-Kosmos Verlags-GmbH & Co. KG, Stuttgard. 279 stranISBN-13. 978-3-440-10616-7Německý fotografický “vůdce”. Druhově pokrývá i naší oblast. Krom celostránkového textu je u každého druhu snaha zobrazit jak samce tak i samici. Část knihy tvoří aspoň na pohled (neb funkčně jsem ho ještě nezkoumal) sympatický klíč – včetně klíče na samice, a separátně též na larvy. Klíč je doprovázen maličkými, leč názornými pérovkami – asi si ho přeložím a budu sebou nosit v kapse (spolu s Dijkstrou).  U někerých (ne mnoha) fotek lehce ujela reprodukce.____________________________________________________________________________________________________________

Libellen Österreichs

Raab R., Chovanec A., Pennerstorfer J

2007

Springer, Wien, 345 stran.

ISBN-13: 978-3211338568

Rakouský atlas rozšíření vážek. Je to publikace hodna pozornosti, nejen proto, že Rakousko je náš jižní soused a většinu fauny vážek sdílíme, ale je to i hezký vzor, jak se takový typ publikace dá zaranžovat. Není to nic kapesního do tererénu, formát A4+ a váha skoro 1,5 kg – ale zas je to na velmi slušném papíře. Autoři, krom minimálně dvoustránky (ale i dvojnásobku) pro každý druh, knihu opařili i obecným (dosti odborným) úvodem o biologii vážek, a též si trochu pohráli s GISem, ze kterého vytahali pár obecných vážkových statistik (pro Rakousko). Není tam ovšem žádný klíč na určování, ani kresby, a i fota druhů jsou spíše ilustrační než dokumentační. Ovšem perfektní (krom textu, který se mi jako ne-nemčináři špatně posuzuje) je grafická dokumentace: mapy rozšíření jsou ve škále 1″ x1″ = zeměpisná minuta, = cca  1,3 x 1.9 km, což mi přijde o poznání informativnější  než u nás tradičně používaná a pro mne stále nepřehledně kódovaná síť založená na kvadrátech o rozměrech cca 11×12 km. A též je u každého druhu graficky (tudíž přehledně ) uvedena doba líhnutí a výskytu imag, stejně jako výskyt v nadmořských výškách.

 

____________________________________________________________________________________________________________

DragonfliesofPortugalx600As Libélulas de Portugal / The Dragonflies of Portugal

Ernestino Maravalhas, Albano Soares

Booky Publisher 2013, 336 stran

ISBN 978-989986140-4

Bilinguální (portugalsko-anglická) determinačně zaměřená fotopříručka podobného pojetí jako naše Vážky ČR (viz první položka v seznamu), avšak bez larviček, jen místy s fotkami exuvií. Zahrnuje celou portugalskou odonatofaunu, tj. 65 druhů, najdete tam samozřejmě hromadů jihoevropských a atlantských druhů, které u nás nežijí. Po obsáhlém úvodu je každému druhu věnována dvoustrana, napravo s fotkami imág obou pohlaví, nalevo s dvoujazyčným textem (ovšem právě kvůli bilinguálnosti poměrně stručným) a často s doplňujícími a velmi kvalitními mikrofotkami pro ilustraci zásadních determinačních znaků. Velmi pozitivně hodnotím i determinačně zaměřené několikastránkové úvody čeledí a rodů včetně srovnávacích (mikro)fotografií; tohle se autorům opravdu povedlo, i když některé znaky vyžadují sebou nosit hodně zvětšující lupu. Kvalita grafického provedení je skvělá, stejně jako i fotografický um obou autorů – už jen kvůli tomu stojí za to si tuto knihu opatřit, v dlouhých zimních večerech si v ní listovat a plánovat si vážkařský výlet do Portugalska :-).

____________________________________________________________________________________________________________

Die Libellenfauna Sachsens

Thomas Brockhaus & Uwe Fischer

1. Aufl. 20.07.2005

Natur & Text in Brandenburg GmbH, Friedensallee 21,15834 Rangsdorf

Velmi podrobný atlas rozšíření vážek v sousedním Sasku. Kniha pro české vážkaře zajímavá i  jako inspirace propoznávací  výlety za  druhy, které u nás zas tak snadno mepotkáme  (Aeshna viridis, Erythromma lindeni, Ceriagrion tenellum atd.)

 

 

 

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________________

The Natural History of Ireland’s Dragonflies

Brian Nelson & Robert Thompson

The definitive book on Irish dragonflies, this book covers all aspects of dragonfly biology and ecology and the history of dragonfly study in Ireland. There are comprehensive accounts of all the resident and migrant species, an in-depth description of the major habitats and a gallery section illustrating and describing over fifty sites in detail. Additional chapters include Fieldcraft, Conservation, Where to watch dragonflies and photography. This high quality publication is lavishly illustrated throughout, with over three hundred outstanding colour photographs of habitats, larvae and adults of all the resident and migrant species found in Ireland.

Hbk. 454pp. Ulster Museum (2004).Na to, jak mají v Irsku málo druhů, si s knihou pohráli – perfektní fotky a kvalitní texty.

 

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________________

 

Trollsländor i Europa

Sandhall, Åke; Nielsen, Peter

ISBN: 9789186448394

Förlag: Stenströms bokförlag

Utgivningsår: 2000

Vikt: 1150 gram

Ve švédštině, z našich vážek tam nenajdeme  pár jižních druhů. Velmi dobré fotky, a zajímavý klíč na imága, bez textu, jen obrázky.

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________________

Les Libellules de France, Belgique et Luxembourg

(The Dragonflies of France, Belgium and Luxembourg)

Daniel Grand Jean-Pierre Boudot

 

Biotope: Collection Parthenope& ISBN 2-914817-05-3

The first ever comprehensive book on the dragonflies and damselflies of France: to be produced to the same incredibly high standards as the rest of the “Collection Parthenope” series

Atlas rozšíření vážek pro Francii, Belgii a Lucembursko. Graficky nic moc, ale informačně vyčerpávající.

 

 

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________________

Libellula Supplement 9 – Atlas of the Odonata of the Mediterranean and North Africa

Atlas rozšíření vážek (Odonata) pro Středomoří a severní Afriku, včetně Anatolie, Levantu a severní Afriky až 18 stupeň severní šířky. Zahrnuje i přilehlé oblasti, jako je  Portugalsko, Kanárské ostrovy, Madeira, Srbsko, Makedonie, Bulharsko a části Arabského poloostrova, Iráku a Íránu. Pro tuto oblast je v současné době znám výskyt celkem 179  druhů. Údaje o jejich rozšíření jsou založené na mapovací síti 50 km x 50 km (UTM-grid), přičemž záznamy jsou rozdělené do  dvou kategorií, do roku  1979 a po roce 1980.

Publikace má 256 stran, včetně 222 v plných barvách. Je uvedeno celkem  182 taxonů, pro každý z nich je uvedena barevná  mapa výskytu. Publikace zahrnuje i “Červený seznam”. Text je  v angličtině.

 

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________________

A field guide to the dragonflies of Britain, Europe and North Africa.

D’Aguilar, J., Dommanget, J. L., Préchac, R.
Collins, London, 336 pp. ISBN 0 00 219436 8, 1996

Tenhle guidebook vyšel nejprve ve francouštině (1985), anglické vydání z roku 1996 je revidované a upravené. Průvodce zahrnuje Británii, kontinentální Evropu a severní Afriku. V úvodní části knihy najdeme  obecnější kapitoly (o vztahu člověka k vážkám, o jejich původu a rozšíření, o biologii dospělců a larev, o jejich parazitech, o nárocích na  stanoviště). Ja tam i klíč pro dospělce  na úroveň rodů) a pro nymfy (na úroveň čeledí). Popisy jednotlivých  druhů jsou standardní, s  informacemi o identifikaci, stanovišti, biologii, chování a rozšíření. Důležité determinační znaky (včetně pohlavních orgánů) jsou  ilustrované pérovkami. Na konci knihy je pak soubor map rozšíření (z dnešního pohledu samozřejmě dosti zastaralý), nutností pro guidebook jsou i  barevné tabulí zobrazující imaga (většinou) obou pohlaví. Ze záhadných důvodů je uvedena i jedna tabule s exotickými druhy, které nemají k Evropě nijaký vztah.

Tato příručka je určena  pro širokou čtenářskou obec, nicméně dnes je její hodnota spíše jen sběratelská, neb překonána výše uvedeným “Dijkstrou”.

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________________

 

Britain’s Dragonflies

Dave Smallshire & Andy Swash

Wild Guides Hardback 2004

Fotografický guide pro 55 britských vážek, s obrazovými klíči. V recenzích jsou na něj ódy, užitečnost je jistě veliká. Já mám osobně potíž se stylem prezentace fotografií – jsou to celostránkové montáže často s velmi problematickým pozadím. Ale to je jen věcí vkusu, na informativnosti to asi neubírá.

Nyní už existuje 2.vydání z roku 2010, kde má být fůra nových fotek a klíč na larvy. Až koupím, dám vědět.

 

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________________


Britain’s dragonflies: a field guide to the damselflies and dragonflies of Britain and Ireland

Dave Smallshire & Andy Swash

Wild Guides Hardback 2010 – 2nd edition

ISBN: 1903657040

Druhé vydání terénní příručky pro (nejen) britské vážkaře, a oproti fotografickému maglajzu prvního vydání je tohle u dva levely výš. Líbí se mi to moc, v textu jsou barevně zvýrazněny důležité určovací znaky, druhové části předchází souhrnný grafický klíč. Velkým plus je přidaný určovací klíč na larvy, který vypadá velmi použitelně (ale nezkoušel jsem). Když srovnávám různé ty příručky, co mi prošly rukama (nakonec tento seznam je jejich ukázkou), tak tahle kniha je z fotografických terénních příruček asi nejlepší, škoda, že má pro nás středoevropany omezené použití. Kdyby tak bylo něco takového pro celou Evropu, tak by se s Dijkstrou otřásal trůn tak, že by z něho mohl spadnout (i když kresby páně Lewingtona stejně asi žádná fotka nepřekoná).

 

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________________

Field Guide to the Dragonflies and Damselflies of Great Britain & Ireland

Steve Brooks   Ilustrace: Richard Lewington
British Wildlife Publishing Revised Edition 2004  160 pages

Anglický “prekursor Dijsktry” – totožné Lewingtonovy obrázky, ale mnohem více textu (protože mnohem méně druhů). Klíč na larvy!

 

 

 

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________________

Collins New Naturalist – Dragonflies

Stephen Brooks, Philip Corbet
ISBN: 9780007151684; ISBN10: 0007151683; 2008

Výborná kniha od klasiků světové odonatologie o (jen) britských vážkách, ale i pro našince se zajímavou velmi obsáhlou obecnou částí o biologii vážek. Perfektní “intro” kniha pro začínající odonatology, ovšem v angličtině.

 

____________________________________________________________________________________________________________

Freshwater life

Greenhalgh M., Ovenden, D. (2007).

Colllins, 256 stran.
SBN-13: 978-0007177776

Trocha planktonu, vodní a mokřadní kytky a hlavně hodně všelijaké vodní žoužele včetně hmyzu (larvy i imaga) – v excelentní obrazové kvalitě (barevné kresby, žádne fotky), s výstižnými krátkými popisky. Jak se praví na přebalu – najdete v ní na  900 druhů sladkovodních organismů (a dokonce tam ani nechybí pár obratlovců, včetně otisků tlapek v bahně). V podtitulku je vymezená oblast “Británie a Severní Evropa”, takže nečekejte plnou faunu a floru  jižní Evropy, ale pro naše kraje si není důvod moc stěžovat. Vážky jsou tam samozřejmě též, jak larvy (ty tak na úrovni zástupců několika význačných rodů), tak i imaga, jejichž výčet je druhově pro výše uvedenou oblast snad úplný. Krom celkových vyobrazení samců i samic  je snaha graficky separátně vypíchnout a dokumentovat i determinační znaky – této výsady se mnoha jiným skupinam v knize nedostalo. Některé geograficky marginální druhy vážek oblasti jsou bez vyobrazení, jen s poznámkou v textu (např. velká severská šídla).

Tuhle knížku miluju a sondoval jsem, jestli ji u Svojtků plánují přeložit (jako to udělali se Zviřenou evropských pobřeží z této serie). Bohužel, odpověď byla negativní, že prý je ta předchozí zkušenost obchodně zklamala. No nevim, řekl bych, že sladkovodní zvířena by se u nás vnitrozemců narozdíl od mořských příruček, kterých jsou na pultech stohy, ujala.

____________________________________________________________________________________________________________

Cтрекозы Восточной Европы и Кавказа: атлас – oпределитель / The dragonflies of Eastern Europe and Caucasus: An illustrated guide.

Skvortsov, V.E.

KMK Scientific Press Ltd. Moscow. 2010

ISBN: 9785873176571
623 pp.

 

 

 

Při listováním odonatologickými abstrakty, které periodicky publikuje (pro své členy) Světová odonatologická asociace – WDA (Worldwide Dragonfly Association), jsem padnul na recenzi podle jména zajímavého titulu z roku 2010, který mi předtím nějak uniknul. Vážky východní Evropy a Kavkazu. I nelenil jsem, pustil Google a obratem našel nejlevěnjší e-shop kdesi v Estonsku, kde byla kniha k mání za nějakých 30 EUR i s poštovným a DPH. A za tři týdny byl balíček doma (i na kamarády se dostalo).

Kniha má méně obvyklý formát – takové dvojnásobné “Oko”, zaujme i světle fialová barvička přebalu. Do kapsy to není, do batohu by se už vešla, ale podstatnější je obsah. Kniha je koncipována klasicky jako přehled vážek vyskytujících v oblasti, skupina po skupině s krátkým textem u jednotlivých druhů, zacíleným na determinaci, a pérovkami (v celé knize není jediná barevná kresba/fotka), každou čeleď a rod pak předchází dosti podrobný klíč na určování dospělců i larev. Klíče se opírají zejména o klasické rozdíly v morfologických a barevnostních detailech, což při nechytacím určování  obvykle nepomůže, ale i třeba pro determinaci z fotek mohou pomoci zde publikované pérovky žilnatiny celých křídel (uvedené snad pro všechny druhy).  Integrovaný klíč na larvy vypadá velmi použitelně.  Neodpustím si však drobnou výtku – velmi by se šiklo, kdyby na jednotlivé obrázky v klíči byly odkazy i u popisu jednotlivých druhů, to bohužel chybí a člověk musí listovat, a listovat. Na konci knihy jsou mapy rozšíření druhů v oblasti, dlužno však podoktnout, že pro nás zvyklé na evropské obrysy je “odřízlá” východní Evropa dost nečitelná, zvlášť když autor “zapomněl” odlišit (třeba tloušťkou čáry) hranice autonomních oblastí Ruska od hranic suvereních států – vše jedna bolšaja rodina.

Zájemce o kritické rozebrání správnosti některých publikovaných údajů odkáži na výše zmíněnou recenzi (Asmus Schröter, Odonatological Abstract Service 30 (February 2011) – strana  57, položka 9925), doporučuji si ji přečíst (A. Schröter mi laskavě poskytl nalinkované pdf), mohu však uklidnit, že tamní kritika se týká především hodnověrnosti některých údajů o rozšíření několika druhů.

Zapomněl jsem jednu podstatnou věc – kniha je 100% bilinguální, v ruštině a v angličtině. Pokud mohu soudit, angličtina je docela svéprávná, ruština dozajista též.

Moje resumé: do terénu sebou netřeba, Dijsktra je o mnoho lepší (nejen barevností, ale moderním pojetím), ale hojnost originálních pérovek determinačních znaků a klíč na larvy z toho dělá cenou knihu na  badatelův stůl, která navíc pokrývá oblast, kam jiné evropské guidebooky nedosahují.

Skvortsov, V.E. (2010): The dragonflies of Eastern Europe and Caucasus: An illustrated guide. /

Стрекозы Восточной Европы и Кавказа: атлас – oпределитель
____________________________________________________________________________________________________________________________________

Insects of Britain and Western Europe

Chinery, M. (2007)

A & C Black Publishers Ltd; 2nd Rev edition, 320 stran.

ISBN-13: 978-0713672398

Zatím asi nejlepší “univerzální” průvodce po evropském hmyzu pro poučené amatéry a profesionály-nespecialisty, ve druhém upgradovaném vydání. Není třeba se nechat zmást geografickým vymezením v názvu, neb pokrývá oblast západní Evropy, cituji z knihy ” od Finska k severním břehům Adriatického pobřeží” (což překládám jako +/- Benátky), navíc je  zařazeno hodně mediteránních druhů, ovšem s výjimkou iberského polostrova a Itálie. Čili ČR se tam ještě (z velké části) spokojeně vejde. Ilustrace obyčejně velmi dobré, i když tedy zrovna vážky se (ve srovnání s ostatními) moc nevyvedly. Jen kvůli nim si to nekupujte; tento průvodce je však “the must” pro každého, kdo chodí ven a dívá se, co všechno kde leze a lítá. Ve srovnání s českou literaturou do terénu – když samozřejmě nepočítáme specializované monografie na jednotlivé skupiny – je toto zatím nedostižný Olymp. Snad to někdo přeloží.

 

____________________________________________________________________________________________________________

Veldgids Libellen

F Bos and M Wasscher
2007
ISBN-13: 9789050112642

KNNV Uitgeverij

V tomhle guidebooku si já moc nepočtu, neb je psán vlámsky, ale to neznamená, že bych ho nikdy neotevřel. Krom obecné části obsahuje velmi slušnou druhovou část, s velmi kvalitními fotkami samců a samic ke (skoro) každému druhu. Důležité znaky u některých na určování komplikovanějších druhů jsou vyobrazeny na pérovkách. Pérovkami je doprovázen i velmi stručný klíč po čeledích (tam ale nejsou latinské názvy, takže orientace v klíči je bez předchozí přípravy pro nevlámce komplikovaná.

____________________________________________________________________________________________________________

Dragonflies and Damselflies of Britain and Northern Europe

Bob Gibbons

Hamlyn Guide, rev ed. 1994

Malý útlý fotoguide, obsahující asi 75+ druhů, ale velmi nevyváženě, některé druhy jsou pojednány mnohem detailněji než jiné (pro autora bůhví proč nezajímavé). Třeba všech 5 druhů r. Leucorrhinia je odbytých na třech stranách s dvěma fotkami, zatímco např. Orthetrum coerulescens je na dvou stránkách s třemi fotkami. Já to si koupil takříkajíc toliko ze sběratelského zájmu (vyšlo to asi pajdu), což je asi tak jediné, k čemu by se tato knižečka mohla hodit.

____________________________________________________________________________________________________________

Der Kosmos Libellenführer. Die Arten Mittel- und Südeuropas

Gerhard Jurzitza

2000 (2.vyd.)

Franckh-Kosmos Verlag, ISBN 3440084027

____________________________________________________________________________________________________________

Atlas rozmieszczenia wazek (Odonata) w Polsce – A distribution of dragonflies (Odonata) in Poland

Bernard R., Buczyński P., Tończyk G. a J. Wendzonka

Bogucki Wydawnictwo Naukovew Poznaň 2009

ISBN 978-83-61320-54-8

 

Polský atlas rošíření vážek se nám, sousedům, samozřejmě velmi hodí, ať už jako inspirace na výlety či plánování vážkařské dovolené, nebo jako referenční kniha pro serióznější úmysly. Avšak dlužno podotknout, že oproti jiným “sousedským” atlasům (o našem nemluvě) je tato publikace velmi velmi strohá. Jedním z důvodů může být relativně omezený datový soubor, který má “jen” cca 53 tisíc záznamů, přičemž dobře je pokrytých jen 46% čtverců, (pro srovnání náš atlas Vážky České republiky pracuje s cca 75 tisíci z několikanásobně menšího území).  Krom kratší úvodní části, která vysvětluje vše potřebné (i když explicitní velikost UTM kvadrátu jsem tam třeba nenašel, ale budiž, dá se najít jinde), je pak každému ze 72 druhů věnována dvoustrana jak se síťovou mapou, tak i s její extrapolací do souvislé areálové mapy. Přiznám se, že její význam – vzhledem k “děravosti” dat – moc nechápu, neb člověk si obrázek udělá dost snadno z mapy síťové. Mapy zabírají 3/4dvoustrany, takže na text už mnoho místa nezbývá. Na druhou stranu, i když to pro našince slovana není zásadní, je výhodu, že celý text je pojat striktně bilinguálně, tj. polsko – anglicky, což je krok správným směrem. Sumasumárum, pro českou odbornou veřejnost je to kniha potřebná, laičtí milovníci vážek se v ní ale moc nenajdou. K dostání na zde uvedené adrese.

____________________________________________________________________________________________________________

Vážky – Výzkum a ochrana (Metodika ČSOP č.9)

Hanel & Zelený (2000)

ZO ČSOP Vlašim, 240 stran

Do roku 2008 “the best” v češtine, textová část začíná obecným úvodem, následují určovací klíče, s bohatým doprovodem pérovek, a nemalá část je vyplněná charakteristikami jednotlivých druhů s výskytem v ČR, včetně míst nálezů a bionomických údajů. Na obálce a vprostřed tabule s barevnými  fotografiemi. Jakkoliv je to obsahově výborná publikace, ve srovnání se zahraniční produkcí  působí trošku jako samizdat. Na druhou stranu stojí pouhých 66 Kč, což je podle mého skromného názoru – i přes chudší technické provedení – cena značně podhodnocená.

Abych jen nechválil, obsahově mi na ní  – respektive na větší části děl české provinience – vadí až přílišné zaujetí klasifikací vážek do “cenóz” a hodnocení míry jejich věrnosti (fidelity) k té či oné; při počtu druhů vážek vyskytujících se v ČR a v Evropě je to hodně samoúčelné. Pro zájemce je mnohem snnažší si pamatovat habitaty jednotlivých druhů, než si do hlavy cpát navrch ještě tohle.

 

____________________________________________________________________________________________________________

Určovací klíč exuvií evropských druhů vážek (Odonata) podřádu Anisoptera

Kohl S (2003):
Příloha metodiky ČSOP č. 9 , ČSOP Vlašim, 30 stran

text od vydavatele:

Určování svleček je velmi významné, protože prázdné svlečky se dají běžně po vylíhnutí dospělců najít v okolí vod a není třeba lovit larvy živé. Klíč svleček významného švýcarského odonatologa zahrnuje celkem 54 druhů z čeledí šídlovitých, klínatkovitých, páskovcovitých, lesklicovitých a vážkovitých. Podrobně je zpracována metodika sběru a uchovávání exuvií vážek (práce v terénu, zpracování materiálu po návratu domů, určování, preparace), morfologie larev, srovnání larev a dospělců, morfologie a určovací znaky. Příručka je využitelná při průzkumech našich vážek a při monitoringu v systému NATURA 2000. Překlad RNDr. Aleš Dolný.

cena 83 Kč.

____________________________________________________________________________________________________________

Vážky

Sborníky ze seminářů – každoročně od 1999 do 2008, obsahem jsou odborné články o vážkách v Česku, výborný zdroj kde se která vážka dá (či dala) vidět. Též vydává ČSOP Vlašim.

 

____________________________________________________________________________________________________________

 

____________________________________________________________________________________________________________

10 Responses to “Knihy pro vážkaře – Guidebooks / Field guides on Dragonflies etc.”

  • […] Knihy pro vážkaře – Useful Dragonfly Books Odkazy – Links […]

  • Dobrý den,
    měl bych dotaz, ač nevím zda znáte toto dílo http://www.british-dragonflies.org.uk/content/dragonfly-and-damselfy-books zajimalo by mě porovnání s tou “Holandskou” ty fotky v ní jsou super, jak koukám na náhledy, ale holandština, jako bohužel spousta dalších jazyků je můj velký nedostatek :-)
    díky za jakoukoliv odpověď
    zdraví Zdeněk

    • dragonflies.cz:

      Zdravím,
      na tom odkazu je knih víc, ale asi máte na mysli toho Chama. Já to v knihovně mám (respektive mám první, ještě dvoudílné vydání), je to fajn, ale je to omezené na UK, tj. na jejich cca 35 druhů. Ta holandská je určitě lepší, už kvůli pokrytí našeho prostoru, a v podstatě už do ničeho jiného nešahám (i když bych asi měl..). Nicméně, jkdyž si počkáte, ejí autor, Christophe, chystá v tomto duchu celoevrospký klíč v angličtině, ovšem vyjít má až v létě 2015 (když poshání všechny fotky, tak prý možná dřív).
      Hezký den, Martin

      • díky za informaci,
        tak zkusím počkat :-) do té doby, kde si nebudu jist, budu otravovat znalé našince s žádostí o pomoc s determinací larev či exuvií.
        Ted tu práve sezona jaksi dostala trhlinu, larvy budu mít brzo na verandě, Chrudimka už se dávno nevechází do koryta a rybníky přetékají, za 30hod napadlo přes 130mm
        zdraví Zdeněk

        • dragonflies.cz:

          No mít vážky hned u baráku bych si docela přál, ale asi ne tímhle způsobem. Nicméně doufám, že to dobře dopadne a vážky zůstanou před zápražím. Až vyleze slunko, mohly by se tam u Tebe (dovoluji si takhle lehce neomaleně navrhnout tykání) už začít líhnout flavipesky, začíná jejich doba (už se líhnou v Polsku, a asi i na jížní Moravě). I když pravda, na Labi v Pardubicích bývají tak o měsíc později, teď tam byly ještě larvy (dle referátu Martina W.) .
          Tož hezký a pokud možno suchý den
          Martin

  • Ahoj, díky za tykání, baráky to vyšplouchlo o 5km níže u nás dobrý, ještě je Chrudimka na loukách a dalších plochách rozlitá, ale v noci už spadlo jen 6mm, sice prší stále, ale už jen drobně, tak to bude opadat. Na řeku vidím z okna, takže mám co pozorovat a fotit skoro na zahradě, kam i občas něco zalétne, o víkendu jsem tam hledal klínatku, co jsem vloni našel prvně, od té doby jsem ji tam nezahlédnul , ale vloni i letos jsem vycedil larvu, kde teď jsou nevím, včera tam teklo skoro 15″kubíků”/s a voda stoupla, kde se neměla kam rozlít, i o 2,5m, hrozná síla, byl jsem tam večer kouknout. Tuhle jsem tam fotil o víkendu, kam ji včera přestěhovala voda nevím :-) http://www.naturefoto2000.com/fotografie.php?fid=3335&new=1#detail
    ahoj Zdeněk

  • dragonflies.cz:

    No jo, tak u Tebe to je na flavipesku moc vysoko, ale koukám je tam z okolí jeden starý nález forcipata, to by bylo pěkné ho tam znovu najít.