Mikrorecenze na knihu V.E. Skvorcov – The dragonflies of Eastern Europe and Caucasus: an illustrated guide

Při listováním odonatologickými abstrakty, které periodicky publikuje (pro své členy) Světová odonatologická asociace – WDA (Worldwide Dragonfly Association), jsem padnul na recenzi podle jména zajímavého titulu z roku 2010, který mi předtím nějak uniknul. Vážky východní Evropy a Kavkazu. I nelenil jsem, pustil Google a obratem našel nejlevěnjší e-shop kdesi v Estonsku, kde byla kniha k mání za nějakých 30 EUR i s poštovným a DPH. A za tři týdny byl balíček doma (i na kamarády se dostalo).

Kniha má méně obvyklý formát – takové dvojnásobné “Oko”, zaujme i světle fialová barvička přebalu. Do kapsy to není, do batohu by se už vešla, ale podstatnější je obsah. Kniha je koncipována klasicky jako přehled vážek vyskytujících v oblasti, skupina po skupině s krátkým textem u jednotlivých druhů, zacíleným na determinaci, a pérovkami (v celé knize není jediná barevná kresba/fotka), každou čeleď a rod pak předchází dosti podrobný klíč na určování dospělců i larev. Klíče se opírají zejména o klasické rozdíly v morfologických a barevnostních detailech, což při nechytacím určování  obvykle nepomůže, ale i třeba pro determinaci z fotek mohou pomoci zde publikované pérovky žilnatiny celých křídel (uvedené snad pro všechny druhy).  Integrovaný klíč na larvy vypadá velmi použitelně.  Neodpustím si však drobnou výtku – velmi by se šiklo, kdyby na jednotlivé obrázky v klíči byly odkazy i u popisu jednotlivých druhů, to bohužel chybí a člověk musí listovat, a listovat. Na konci knihy jsou mapy rozšíření druhů v oblasti, dlužno však podoktnout, že pro nás zvyklé na evropské obrysy je “odřízlá” východní Evropa dost nečitelná, zvlášť když autor “zapomněl” odlišit (třeba tloušťkou čáry) hranice autonomních oblastí Ruska od hranic suvereních států – vše jedna bolšaja rodina.

Zájemce o kritické rozebrání správnosti některých publikovaných údajů odkáži na výše zmíněnnou recenzi (Asmus Schröter, Odonatological Abstract Service 30 (February 2011) – strana  57, položka 9925), mohu však uklidnit, že tamní kritika se týká především hodnověrnosti některých údajů o rozšíření několika druhů.

Zapomněl jsem jednu podstatnou věc – kniha je 100% bilinguální, v ruštině a v angličtině. Pokud mohu soudit, angličtina je docela svéprávná, ruština dozajista též.

Moje resumé: do terénu sebou netřeba, Dijsktra je o mnoho lepší (nejen barevností, ale moderním pojetím), ale hojnost originálních pérovek determinačních znaků a klíč na larvy z toho dělá cenou knihu na  badatelův stůl, která navíc pokrývá oblast, kam jiné evropské guidebooky nedosahují.

Skvortsov, V.E. (2010): The dragonflies of Eastern Europe and Caucasus: An illustrated guide. /

Стрекозы Восточной Европы и Кавказа: атлас – oпределитель

KMK Scientific Press Ltd. Moscow.

ISBN: 9785873176571
623 pp.

Comments are closed.