Jespáci …

Jj, vážky pro letošek v našich krajích rychle končí, takže v sobotu se jelo na ptáky. Poprvé jsem měl možnost navštívit věhlasnou lokalitu “Otmuchow”, což jsou (především, ale nejenom) dvě mělké přehrady na řece Nyse u stejnojmenného polského města. Nakonec, v exifu fotek jsou souřadnice. Otmuchovská nádrž byla skoro spuštěná, takže ptactvo se bohužel mělo možnost rozptýlit po ohromné ploše, ale i tak se (zejména díky stativákům a zkušeným očím mého odborného doprovodu – Tomáše B. a Václava K.) dalo leccos vidět. Např. já jsem poprvé životě viděl břehouše rudé  (Limosa lapponica), potěšil i kameňáček (Arenaria interpres), jespáci rezaví a píseční, kolihy atd. Na focení to ale nebylo, až v jednu chvíli se na nás usmálo štěstí v podobě malého hejnka 6 jespáků obecných (Calidris alpina) a jednoho jespáka malého (C. minuta), kteří hledali potravu v porostu bahničky (Eleocharis). A jak to u jespáků bývá, nechali k sobě přiblížit na pár metrů a dál se cpali pakomárama; pokud jsme je nějak vyplašili, tak se téměř obratem vrátili zpět, čímž nám dopřávali dlouhé a dlouhé minuty skvělé fotografické zábavy. Sluničko se nekonalo, světlo bylo parádně měkoučké (ale, pravda, mohlo ho být i víc), jen ta kolena kdyby v dřepu nebolela …

Jinak kdo ptáky nemusí, nezoufejte a vracejte se sem, nějaké letní zásoby vážek se ještě nejsou …

Na druhou stranu, sem tam sem nějaký fogl ještě přifrčí.  Protože nás ptáci baví, jak nakonec vidno i z doprovodných fotek.

4 Responses to “Jespáci …”

 • Milan Jakubec:

  Moc pěkné fotky Martine. Ptáci vůbec nevadí, naopak, bahňáci jsou super. Sám jsem zapálený birder :) Čím je to focené, tříkilem?

  • dragonflies.cz:

   Ahoj, jj, je to tříkilem (/f4), s nasazeným 1,4x TC. V jednu chvíli byli ode mne pod 3m, což při jejich neustálém přebíhání bylo šílený je trefit do hledáčku, o práci s DOF nemluvě…

 • Tony:

  Klobouk dolů, skvělé záběry.

 • Petr Dalík:

  Ahoj Martine. Že by, pomalým obloukem, návrat ztraceného syna k fóglíkům ? Fotky moc pěkné. Zvláště ty s rdesnem v pozadí. U nás to má většina fotografů s bahnem, pískem nebo max. pár stébly zblochanu. Hezky se na to dívá .A potom, že z Polska se vozí komodity, zrak spíše poškozující :-)) Pozítří jedu na Dívčicko, tak doufám, že na nějáké zástupce mého nejoblíbenějšího podřádu v Čechách taky narazím. Tady ovšem bývá i mé “čtyřkilo” obvykle krátké … Měj se P.