Dvojzubý

Pravidelným čtenářům jistě neuniklo, že i letošek pro mne znamenal přírůstky do seznamu nových druhů, a to nejen fotografovaných, ale viděných vůbec. Patří mezi ně samozřejmě šidélko lesklé (Nehalennia speciosa) – to zcela neplánovaně díky Jožkovi Hláskovi, a pak šídlo zelené (Aeshna viridis) – to naopak zcela plánovaně, díky Martinu W.

Mezi pro mne zcela nové druhy od letoška patří ovšem – možná pro někoho překvapivě – i relativně běžný páskovec dvojzubý (Cordulegaster bidenata). Na něj jsem prostě v minulých letech neměl štěstí, respektive jsem se nedostal na ta správná místa s jeho výskytem. Tenhle druh je zcela běžný ve východní části ČR, tj. na Moravě (Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty, Chřiby), zatímco od řeky Moravy na západ se vyskytuje spíše sporadicky a lokálně (Labské pískovce, Lužické hory, Orlické hory), i když se nedá vyloučit, že je lecke přehlížen v záplavě páskovců kroužkovaných, kteří naopak areálově tíhnou spíše na západ.

Ale jak jsme se s dvojzubým míjeli v letech minulých, letos jsem na něj narazil hned dvakrát – a též plánovaně. Jedním z očekávaných míst výskytu byly Chřiby, kde jsme během Odonatologických dnů pátrali po dalším páskovci – C. heros, druhým místem byla Martinem W. ověřená Lokalita v Lužických horách.  V obou případech ale pomohla síťka, takže na “real wildlife” fotky si budu muset ještě počkat, minimálně do příštího roku.

3 Responses to “Dvojzubý”

 • Milan Jakubec:

  Ahoj Martine, pěkné fotky, jako vždy. Já jsem se letos těšil a chystal poprvé na Odonatologické dny (bydlím kousek od Olomouce, takže letos to bylo takříkajíc za rohem) a nakonec z mých plánů byl zcela prozaicky zlužebně Berlín :( Jak to dopadlo s tím C. herosem? Myslíš, že je šance, že by u nás mohla někde existovat stálá populace? Něco se mi v hlavě motá, že jsem četl (možná dokonce na tvých stránkách), že jste narazili na larvu….

  • dragonflies.cz:

   Ahoj Milane, já se o Odonatodnech chystám ještě napsat, zatím odkaz na blog Martina Waldhausera, který tam má fotodokumentaci nalezené larvy (poznávat ji od ostatních páskovců je dost věda, ale při možnosti vzájemného srovnání vynikne oranžová hlava). Ale v krátkosti – ta populace v Chřibech vypadá snad stabilně, byť je jen na dvou potocích.

   Martin