Akce Cordulegaster 2012 – grandisky (Aeshna grandis)

Je to pravda trochu neortodoxní, začít šídlem velkým (Aeshna grandis), když tu hodlám psát o letošní akci Cordulegaster Česká Kanada III. – 2012, ale laskavý čtenář to jistě přežije. Letos jme plánovali pojetí naší (už tradiční) páskovčí akce trochu jinak než v minulých letech (2010, 2011), ale jelikož počasí stálo za houby (všiměte si, jak jsem ve vyjadřování veleslušný), tak to dopadlo polovičatě.

O tom ovšem v příštím vstupu, teď jen v krátkosti: šlo o to, že budeme páskovce sledovat jen na jednom krátkém úseku Dračice, avšak velmi intenzivně. No, a když tak našinec sedí na zadku 8 dní na jednom pařezu u potoka, kouká občas (krom potoka s páskovci) i co lítá kolem. A lítalo tam toho na přilehlé pasece docela dost, počínaje čerstvě nalíhnutými sympetry, občas zabloudivší lesklicí, a z větších vážek šídla pak A. cyanea a A. mixta. No a hlavně grandisky, pro které jsou lesní paseky oblíbeným lovištěm. Občas jich bylo kolem nás ve vzduchu až 6-7 kousků. Krom obvyklého plachtění a kroužení nad pasekou, občas i ve velkých výškách (20+ m) bylo možné pozorovat i jejich jinou oblíbenou loveckou taktiku, totiž naletování k osluněným kmenům stromů na okraji paseky, podle kterých pak v blízkostí kmene stoupali ke koruně. Patrně se tak snažili vyplašit nějakou slunící se tučnější kořist. Občas si na nějaký ten kmen i sedly (ty grandisky), obvykle dostatečně vysoko (4m +), tedy tak, aby na ně fotograf nedosáhl, ale parkrát se i “spletly” a sedly níže, čehož důkaz můžete vidět i v níže uvedené galerijce.

Ta je však věnovaná hlavně mým pokusům o letovky grandisek, o čemž mohu bez uzardění prohlásit, že je to opruz, protože tyhle šídla zkrátka ve vzduchu nestaví. Takže jde o to (pokoušet se) sledovat jejich dráhu, odhadovat, kam poletí a stále ručně ostřit, na AF bývají moc a moc daleko. A mít kliku, že se člověku podaří nějakou trochu ostřejší trefit. Asi by pomohl mírný protivítr (jako u focení letovek imperátorů), ale narozdíl od nich grandisky stejně nedodružují nějakou oblíbenou trasu, takže je to vše zas jen o náhodě. Snímky podle toho taky tak vypadají, žádné 5***** nečekejte :-).

One Response to “Akce Cordulegaster 2012 – grandisky (Aeshna grandis)”