Flying Dragons by Ghislain Simard – letovky vážek

UPDATED Jan 11, 2010
Objevil jsem na internetu – a hnedka ze zvědavosti koupil – knížku fotografií vážek v letu Flying Dragons, kterou nafotil Ghislain Simard. Fotky jsou (z 99%) skvělé technické kvality, neb pan Simard vcelku vymakaně používá blesk, tudíž reálné časy “závěrky” jsou dané délkou záblesku (1/40 000). Vážky jsou pak superostré až na konec křídel. Všechny vážky jsou výborné kompozičně, skvěle vyladěné pozadí (a okolí) dává fotkám na velkém formátu šmrnc. Jen – a je to velké JEN – mi nejde do hlavy, že skoro všechny  vyfocené letící vážky mají “vysunutý podvozek”, tedy vytrčené nohy, což jsem u letících vážek nikdy nepozoroval (a tedy ani nenafotil). Letící vážka má nohy vždy přitažené k tělu (první pár pak složený kolmo za hlavou), a z této pozice je rozbaluje těsně (= centimetry) před dosednutím. No a na fotkách pana Simarda takhle vypadají (skoro) všechny,  jen jen dosednout, jenže podle fotky v jejich okolí často není kam!  Člověku samozřejmě vytane na mysli možnost zručného photoshopingu, což by v tomhle případě byl ale taky pořádný kus umu. Tak zkrátka nevím, asi panu Simardovi napíšu, abych si v tom udělal jasno.

Jinak je to kniha spíš o focení,  na konec je včleněna kapitolka o fototechnice, chápu to tak, že pan Simard používá ke spouštění závěrky i laserové rámy, které aktivují spoušť při průletu vážky. O samotném letu vážek se tam člověk ovšem nic nedoví. Ale jako obrazová publikace pro milovníky hezkých fotek je to hezký dárek

Flying Dragons by Ghislan Simard, ISBN 978-2-9526011-5-3, Editions Altus, 2010.

Zde je odpověď pana Simarda na mail, který jsem mu psal ohledně vytrčených nohou, a kde jsem vyjádřil překvapení a dotaz směřující k odletové fázi, neb zřetelně většina fotek, kde je spíše “take-off”.

Dear Martin,

Thank you very much for your interest in my new book “Flying Dragons”.

Due technical constraints and difficulties to anticipate the right framing with so fast insects, many of my high-speed shots of dagonflies in flight are either take off or appraoch – landing phases. For take off, the duratin for the dragonfly to retract their legs, variable depending on individual species, is about two to three seconds. When the take off is acrobatic, the dragonfly does not fold their legs immediatly and it waits for a stable flight first. And, fast species like the Emperor can fly more than one meter during the first second afer the take off !
For landing, the duratiin to unfold legs is shorter, usually less than one second.

During my studies dedicated to the flight of dragonflies, I have also discovered that the dragonfly may unfold their legs when it flyes very close to a potential perch or close to plants in case emergency landing is required. This is another reason for seeing unfolded legs in my pictures. I want to photograph the environment arround the insect with the same attention than the dragonfly itself, hense framings where dragonfly is very close to its perch (let’s say less than 20 cm).

Kind regards

Ghislain

__________

2 Responses to “Flying Dragons by Ghislain Simard – letovky vážek”

  • Ahoj Martine, to s tím vysunutím podvozku během letu je dost zajímavé. Bude fajn, když pak napíšeš, co Ti Mr. Simard odpověděl.

    Martin
    PS: pěkně předělaný web

  • dragonflies.cz:

    Ahoj, díky za zastavení. Už jsem mu psal tak před týdnem, zatím se nezoval. tak uvidíme.