Soutěž Věda je krásná

… jsem se sám póóóřádně namočil do pořádání fotografické soutěže Věda je krásná, proto tu teď nevyvíjím tolik aktivity, jak bych sám chtěl. Ale na druhou stranu, že Věda je krásná by se Vám mohlo líbit též, račte se podívat a ohodnotit soutěžní příspěvky (prostřednictvím facebookovského “To se mi líbí”). A pokud jste náhodou z akademické obce Univerzity Karlovy, tak si můžete i zasoutěžit, příjem fotografií je do 20.11.2011.

Zde ukázané foto je absolutním vítězem minulého ročníku. Je dílem Jana Martínka z PřF UK  a nese název Postrach daltonika.

Postrach daltonika, vítězné dílo 2. ročníku fotografickéí soutěže Věda je krásná

Řez stéblem zástupce čeledi Poaceae ve fluorescenčním mikroskopu. Preparát nebyl nijak barven, vše, co vidíte je projevem přirozené autofluorescence rostlinných pletiv. Ve středu je dutý stonek (stéblo), okolo pochva listu. Cévní svazky mají tvar smrtky, který je typický pro jednoděložné (Liliopsida). V rámci cévních svazků jsou nejvýraznější 2 velké cévy. Okolo cévních svazků je zeleně zbarvený sklerenchym vyztužující stéblo. Červeně zbarvená jsou pletiva s vysokým obsahem

Comments are closed.