Najdi deset rozdílů …. Aeshna juncea vs. Aeshna subarctica

Skoro každoročně se s kolegy  a kamarády fotografy koncem léta vydáváme navštívit famózní rašeliniště Topielisko, prameniště Divoké Orlice skryté za hřebenem Orlických hor, už na polském území. Jezdíme tam přededvším za velkými šídly – vzácným šídlem rašelinným (Aeshna subarctica) a všeobecně mnohem hojnějším šídlem sítinovým (Aeshna juncea). O celkovém fotografickém výsledku letošního výletu tu poreferuji časem, ale při uploadu fotek do Lightroomu jsem zabrousil do archivu, a tam vytáhl tuto fotku z výpravy tamtéž v 2008 (po kliknutí je k dispozici v 1500px), kterou mám zanesenou pod označením šídlo sítinové –  Aeshna juncea:

Polsko: Torfowisko (rašeliniště)  pod Zielencem - Topielisko (prameniště Divoké Orlice)

Letos jsem vyfotil pro změnu tohoto krasavce, o kterém jsem si jist, že je to šídlo rašelinné – Aeshna subarctica:

img_9499

a když se tak na ně podíváte, je zřejmé, že rozlišit oba druhy není snadné. Ale je trochu vidět, že sítinnové má proužky na boku hrudi užší a více do žlutomodrodvoubarevna. Také se píše, že by juncea měl mít hranu předního křídla žlutou, subarctica víc do hněda – ale tady velmi záleží na světle a úhlu fotky. Když se zadaří letovka zezadu (tzv. odletovka :-)), tak asi nejpřesvědčivější znak najdeme na zadní straně hlavy.  Juncea má za hranou oka žlutou skvrnu, subarctica nikoliv – viz níže, juncea vlevo, subarctica vpravo. Djikstra ve svém guidebooku ještě píše o rozlišení pomocí tloušťky báze černé linky jdoucí přes čumák, ale to mi přijde jako velmi nejisté. Samosebou, pokud je máte šanci vyfotit v sedu, jde vše lépe, a nejlepší je je chytit. I když pozor – S. subarctica je v kategorii kriticky ohrožených druhů, takže de iure na něj bez povolení nesmíte ani šahnout.

 

Polsko: Torfowisko (rašeliniště)  pod Zielencem - Topielisko (prameniště Divoké Orlice) img_9508

 

2 Responses to “Najdi deset rozdílů …. Aeshna juncea vs. Aeshna subarctica

  • Ahoj
    moc pěkné srovnání. Ta skvrna na zadní straně hlavy taky není 100%, chytil jsem už junceu bez této skvrny. Juncea je taky celkově pestřejší, se sytějšími barvami, žlutá je jasně žlutá, hnědá je kaštanová, zato subarctica na mě působila vždy trochu “vyblitě”.

  • Milan Jakubec:

    Moc pěkné počtení a srovnání. Člověk je zase o něco chytřejší…